Ekspert radzi

W co warto inwestować?

21/01/2021

Lokaty bankowe dawno przestały być dobrą opcją, natomiast akcje obarczone są wysokim ryzykiem – wymagają dużego zaangażowania i wiedzy.

Za bezpieczną alternatywę, prognozującą stały zysk uważane są inwestycje w nieruchomości. Opierając się na współzależności dochodów do ceny nieruchomości, która biorąc pod uwagę dane od 2010 roku, historycznie wynosi aż 97%, możemy przypuszczać, że ceny mieszkań i domów do 2022 roku będą rosnąć w tempie 6-7% w skali roku, przy prognozowanym przez Narodowy Bank Polski wzroście płac. Dodatkowym źródłem zysku jest oczywiście najem. W Warszawie można na nim zyskać pięciokrotnie więcej niż na statystycznej lokacie. Warto więc zgłębić najbardziej popularne strategie inwestowania wśród inwestorów.

 

 

Prestiżowe mieszkania inwestycyjne

 

Najbardziej poszukiwane przez inwestorów są mieszkania inwestycyjne od 30 do 60 m² położone w lokalizacjach gwarantujących ruch najemców z centrów biznesowych czy szkół wyższych, dobrze skomunikowane. W Trójmieście na przykład przy Olivia Business Center, Łużyckiej, Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym czy Uniwersytecie Gdańskim. Atrakcyjność tych lokalizacji wpływa na łatwość znalezienia najemcy, zarówno krótko, jak i długoterminowego. Od decyzji inwestora zależy, który rodzaj najmu wybiera. Popyt na mieszkania inwestycyjne sprawia, że ich cena rośnie z miesiąca na miesiąc.

Zmienia się podejście młodych osób, które coraz częściej zamiast kupić na własność mieszkanie, wolą je wynajmować. Rozwijające się centra biznesowe szukają mieszkań pod wynajem, zwiększając swoją konkurencyjność, oferują swoim pracownikom możliwość najmu mieszkania w bliskiej odległości i w dobrej cenie

– komentuje Agata Szczęsna, Dyrektor Moderna Concierge.

 

 

 

Deweloperzy odpowiadając na potrzeby rynku, budują coraz więcej mieszkań. Konkurencja rośnie. Dlatego doświadczeni inwestorzy poszukują inwestycji o wyższym standardzie, położonych w nieoczywistych lokalizacjach. W dzielnicach artystycznych, skupiających uwagę artystów, turystów i ludzi nowoczesnych, takich jak np. rewitalizowane części Śródmieścia Gdańska czy słynne już warszawskie dzielnice Praga i Powiśle. Apartamenty w Praskiej Modernie oraz Modernie Powiśle to inwestycje o dużym potencjale rozwoju, które w perspektywie czasu będą zyskiwać na wartości i pozwolą wyróżnić się na tle konkurencji.

 

 

Luksusowe apartamenty

 

Inną równie atrakcyjną, choć bardziej wymagającą formą inwestowania, jest kupno luksusowej nieruchomości o powierzchni od 100 m². Przestronne apartamenty zlokalizowane w centrum miasta, np. w Gdyni przy ul.10 lutego, nad samym morzem czy w unikatowym miejscu, jakim jest Park Oliwski są bezpieczną inwestycją w przyszłość. Wartość nieruchomości będzie stale rosła w czasie. Z raportu JLL/ Reas wynika, że 2019 r. ceny za metr kwadratowy lokali na rynku pierwotnym systematycznie wzrastały. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście wzrost oscylował w granicach od 10 do 15%. Można na tym poprzestać i traktować nieruchomość jako zabezpieczenie emerytalne. W przyszłości inwestor może ją sprzedać lub w niej zamieszkać. Oliwski Park to idealna alternatywa dla tych, którzy chcieliby przenieść się do miasta ze swojego domu na obrzeżach. Dwupoziomowe apartamenty, pozwolą zachować sentymentalne wspomnienie domu, przenosząc odpowiedzialność dbania o remonty i ogród na wspólnotę mieszkaniową.

W międzyczasie nieruchomość może służyć jako wakacyjny dom lub generować dodatkowe zyski z najmu.

 

Tego typu nieruchomości wynajmują najczęściej biznesmeni, kadra managerska wyższego szczebla czy firmy, najczęściej jest to najem długoterminowy. Płacą dużo więcej za najem niż średnia rynkowa, ale też więcej wymagają. Doświadczeni inwestorzy wybierając apartamenty luksusowe z rynku pierwotnego kierują się kilkoma czynnikami: lokalizacją, ponadczasowością inwestycji (na którą wpływ ma jakość użytych materiałów) oraz atrakcyjnością części wspólnych. Często też korzystają z naszej pomocy, przenosząc na nas ciężar związany z zarządzaniem najmem nieruchomością. – tłumaczy Agata Szczęsna, Dyrektor Moderna Concierge

Niezwykle istotnym aspektem w najmie luksusowych nieruchomości jest wysoki standard ich wykończenia, trafiający w gusta najemców. Inwestorzy najczęściej oddają swoje nieruchomości w ręce specjalistów.

 

Stale śledzimy trendy, szukamy designerskich i funkcjonalnych rozwiązań, badamy potrzeby najemców apartamentów luksusowych. Dzięki temu dla naszych Klientów tworzymy projekty, które odpowiadają ich wysokim wymaganiom, jednocześnie wyróżniając się na tle konkurencji. Kluczowa jest funkcjonalność, która dzięki dopracowanym detalom zachwyci najbardziej wymagających inwestorów.

– podkreśla arch. Zuzanna Linette-Figiel z Moderna Design.

Podsumowując obecną sytuację rynkową, nie warto czekać z kupnem nieruchomości. Lepiej wykorzystać sprzyjającą koniunkturę, wybrać dogodną dla siebie strategię, mądrze zainwestować i obserwować jak nieruchomość nabiera wartości z czasem.

Powiązane wiadomości

Skontaktuj się w sprawie lokalu

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

toggle Rozwiń Zwiń

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

Dziękujemy za wysłanie wiadomości
Wkrótce jeden z naszych doradców skontaktuje się z Państwem