Aktualności

Białe miasta jutra Gdynia i Tel Awiw w Muzeum Miasta Gdynia

01/03/2021

IMG_2951

Marzenia, wielkie aspiracje i silna determinacja ludzi stoją za genezą powstania dwóch miast Gdyni i Tel Awiwu. W linii prostej dzieli je 3000 kilometrów. Co je łączy? Wizjonerzy, którzy patrzyli dalej, widzieli więcej. Mieli odwagę zmieniać świat, tworzyć nowoczesną przestrzeń z myślą o komforcie przyszłych mieszkańców. Zbudowali je na miarę nowej epoki, pisano o nich wówczas “przez szerokie, widne okna dwudziestowiecznego domu można już dostrzec białe miasta jutra”.

Ich historia stworzyła sieć połączeń między tymi miastami, która zainspirowała twórców do stworzenia wyjątkowej wystawy Gdynia – Tel Awiw.

IMG_2952

Odkrywa ona fascynujące podobieństwo pomiędzy dwoma portowymi miastami. Oba wyróżnia duch innowacyjności i przedsiębiorczości, a ich układ i zabudowa są odbiciem aspiracji i ideologii wyznawanej przez ich założycieli.

 

 – komentuje Ron Huldai burmistrz miasta Tel-Awiw w publikacji towarzyszącej wystawie.

 

Wystawa zabiera odwiedzających w historyczną podróż przez zdarzenia społeczno-historyczne, proces tworzenia białego miasta “na surowym korzeniu”, przestrzeń kultury obrazu, po współczesne inwestycje inspirowane modernizmem.

Do najbardziej interesujących przykładów – jak pisze w publikacji Maria Sołtysik – reprezentujących ten nurt należą kamienica “Moderna”. Forma budynku z drugiej dekady XXI wieku, znakomicie wpisuje się w sąsiednią zabudowę historyczną. Klamrę przeszłości z nowoczesnością zamyka Baltiq Plaza. Uznana przez Marię Sołtysik za interesujący dwuczęściowy zespół budynków z placem miejskim zaprojektowanym w miejscu planowanej przed wojną i niezrealizowanej, pierzei ul. Świętojańskiej. Dzięki modyfikacji przedwojennego rozwiązania wzbogacono urbanistykę miasta – uzyskano plac z otwarciem widokowym na wzgórze Kamiennej Góry i z dogodnym przejściem w kierunku morza. To dobry przykład elastycznego podejścia do planów z okresu międzywojennego, bez naruszania ogólnych zasad kompozycji urbanistycznej Śródmieścia.

Wystawę do 3 lutego br. można było obejrzeć w Muzeum Historii Żydów w Warszawie. Już od 27 marca br., w lekko zmienionej formie, będzie się można wybrać w tę niezwykłą podróż w Muzeum Miasta Gdynia. 

Powiązane wiadomości