Aktualności

Białe miasta jutra Gdynia i Tel Awiw w Muzeum Miasta Gdynia

01/03/2021

IMG_2951

Marzenia, wielkie aspiracje i silna determinacja ludzi stoją za genezą powstania dwóch miast Gdyni i Tel Awiwu. W linii prostej dzieli je 3000 kilometrów. Co je łączy? Wizjonerzy, którzy patrzyli dalej, widzieli więcej. Mieli odwagę zmieniać świat, tworzyć nowoczesną przestrzeń z myślą o komforcie przyszłych mieszkańców. Zbudowali je na miarę nowej epoki, pisano o nich wówczas “przez szerokie, widne okna dwudziestowiecznego domu można już dostrzec białe miasta jutra”.

Ich historia stworzyła sieć połączeń między tymi miastami, która zainspirowała twórców do stworzenia wyjątkowej wystawy Gdynia – Tel Awiw.

IMG_2952

Odkrywa ona fascynujące podobieństwo pomiędzy dwoma portowymi miastami. Oba wyróżnia duch innowacyjności i przedsiębiorczości, a ich układ i zabudowa są odbiciem aspiracji i ideologii wyznawanej przez ich założycieli.

 

 – komentuje Ron Huldai burmistrz miasta Tel-Awiw w publikacji towarzyszącej wystawie.

 

Wystawa zabiera odwiedzających w historyczną podróż przez zdarzenia społeczno-historyczne, proces tworzenia białego miasta “na surowym korzeniu”, przestrzeń kultury obrazu, po współczesne inwestycje inspirowane modernizmem.

Do najbardziej interesujących przykładów – jak pisze w publikacji Maria Sołtysik – reprezentujących ten nurt należą kamienica “Moderna”. Forma budynku z drugiej dekady XXI wieku, znakomicie wpisuje się w sąsiednią zabudowę historyczną. Klamrę przeszłości z nowoczesnością zamyka Baltiq Plaza. Uznana przez Marię Sołtysik za interesujący dwuczęściowy zespół budynków z placem miejskim zaprojektowanym w miejscu planowanej przed wojną i niezrealizowanej, pierzei ul. Świętojańskiej. Dzięki modyfikacji przedwojennego rozwiązania wzbogacono urbanistykę miasta – uzyskano plac z otwarciem widokowym na wzgórze Kamiennej Góry i z dogodnym przejściem w kierunku morza. To dobry przykład elastycznego podejścia do planów z okresu międzywojennego, bez naruszania ogólnych zasad kompozycji urbanistycznej Śródmieścia.

Wystawę do 3 lutego br. można było obejrzeć w Muzeum Historii Żydów w Warszawie. Już od 27 marca br., w lekko zmienionej formie, będzie się można wybrać w tę niezwykłą podróż w Muzeum Miasta Gdynia. 

Powiązane wiadomości

Skontaktuj się w sprawie lokalu

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

toggle Rozwiń Zwiń

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

Dziękujemy za wysłanie wiadomości
Wkrótce jeden z naszych doradców skontaktuje się z Państwem