Ekspert radzi

Jak wybrać donice tarasowe i balkonowe?

29/04/2021

Na przestrzeni ostatnich lat wzrosła w nas potrzeba obcowania z zielenią. Chcemy mieć jej wokół coraz więcej. Nie każdy jest posiadaczem ogrodu w którym może cieszyć się otaczającą przyrodą dlatego zieleń zaczęła tez gościć na naszych balkonach i tarasach. Jak zaaranżować balkon i na co zwracać uwagę przy wyborze donic radzi Bożena Szydłowska z Moderna Garden.

received_298818324948482

Prace na tarasie inwestycji Bank Polski 1929 przy ul. 10 lutego w Gdyni

Bardzo ważnym elementem jest odpowiedni dobór donic. Obecnie na rynku mamy ich ogromny wybór, swobodnie można wybierać w kształtach, materiałach, wzorach, modelach, zastosowaniach, a także zastosowanych technologiach. Przy wyborze donicy ogrodowej warto kierować się nie tylko aspektem wizualnym, ale również i praktycznym. Kluczowe znaczenie ma tu materiał i jego jakość. Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, kiedy doniczkę trzeba będzie wymieniać po roku czy nawet szybciej. Ponadto zastanówmy się, jaką roślinę chcemy umieścić w donicy – materiał oraz gatunek determinują to, czy można je trzymać na zewnątrz, czy też na zimę trzeba je przenieść do cieplejszego pomieszczenia. Niektóre donice posiadają dodatkowy impregnowany materiał, który zabezpiecza przed mrozem. Nie każda ziemia nadaje się do każdej rośliny – są to indywidualne upodobania, dlatego stosuje się różne rodzaje gleby do różnych roślin.

donice-powisle

Prace nasadzeniowe na inwestycji Moderna Powiśle w Warszawie przy ul. Zajęczej 1A

Pod kątem materiału z jakiego są wykonane
donice dzielimy na:

Drewniane czyli z materiału naturalnego które dobrze wkomponują się w każde otoczenie tak nowoczesne jak i klasyczne czy rustykalne, ładnie podkreślą drewniany taras lub stworzą kontrast z betonową płytą.

Betonowe, należy pamiętać że beton to materiał ciężki i surowy na balkonie będzie powodował duże obciążenie. Dlatego donice betonowe sprawdzą się na dużych przestrzeniach tarasowych, aby złagodzić czasem ich przytłaczający wygląd, warto wybrać takie o obłych kształtach. Na balkonie natomiast można zastosować donice z imitacji betonu, które są lżejsze.

donice-drewniane

Donice drewniane

Hitem na rynku są donice z techno rattanu – tworzywa sztucznego, który do złudzenia imituje prawdziwy rattan, ale jest trwałe i odporne na wilgoć. Taka donica idealnie nadaje się na balkony, tarasy i do grodów oraz pogodzi się z doniczką plastikową lub ceramiczną w środku. Czasami ona sama może być wyłożona Agro włókniną, aby zapewnić przyjazne warunki dla rozwoju rośliny.

Ceramiczne to jedne z najczęściej stosowanych donic, gdyż stanowią ciekawy typ aranżacji. Łatwo je przesuwać, dodatkowo są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Co ważniejsze z uwagi na pielęgnację roślin, zapewniają im właściwą cyrkulację powietrza. Niestety, donice ogrodowe ceramiczne nie są zbyt trwałe i łatwo też je zbić, na przykład przy przesuwaniu czy przenoszeniu.

Powiązane wiadomości

Skontaktuj się w sprawie lokalu

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

toggle Rozwiń Zwiń

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

Dziękujemy za wysłanie wiadomości
Wkrótce jeden z naszych doradców skontaktuje się z Państwem