Aktualności

Qultowa Świętojańska i Baltiq Plaza wyróżnione w Przewodniku Architektonicznym Gdynia

04/03/2021

Nieniejszy przewodnik jest wycinkiem obszerniejszej publikacji Architekturführer Danzig: Gdańsk, Sopot, Gdynia, dotyczącej regionu metropolitalnego Trójmiasta, i prezentuje nowoczesne, wyjątkowe miasto, jakim jest Gdynia, w formie ośmiu wycieczek. Fachowe opisy obiektów, obszerny zbiór planów i fotografii, jak również proponowane trasy wycieczek do szczególnie ciekawych osobliwości architektonicznych stanowią idealną pomoc w poznawaniu miasta. Na uwagę naszym zdaniem zasługuje opis kultowej Świętojańskiej, której nasza Baltiq Plaza dodała nowoczesnego sznytu.

Świętojańska w przewodniku przedstawiona jest jako prestiżowa oś nowego miasta z ekskluzywnymi sklepami, klimatycznymi kawiarniami, restauracjami i własną stroną www. Autorzy odkrywają przed czytelnikami historyczny zarys modernistycznej architektury Świętojańskiej, powstałej po kryzysie gospodarczym (1933-1939). Łatwo rozpoznawalna struktura ulicy z charakterystycznymi kwartałami i domami narożnymi fascynuje autorów i zachęca do zanurzenia się w uliczki je przecinające. Budynki narożne dają architektom możliwość stosowania najróżniejszych trójmiejskich elementów budowlanych, zaczerpniętych z katalogu form.

O nieprzemijalności atrakcyjności ulicy – jak piszą autorzy przewodnika – świadczy niedawno oddany budynek Baltiq Plaza. Nasza inwestycja jest niejako łącznikiem pomiędzy kultową ulicą Świętojańską a osią kulturową ul. Armii Krajowej.

BALTIQ Plaza – Swietojanska Gdynia

Z jednej strony nasza inwestycja zamknęła pierzeję i nadała nowoczesny wyraz Świętojańskiej, z drugiej zgodnie z naszą misją ratowaliśmy dziedzictwo narodowe. To miejsce ważne dla Gdyni, co miało swoje odzwierciedlenie w architekturze. Ze względu na lokalizację i położenie odnowionego przez Modernę pomnika Gdyńskich Harcerzy, gmach Baltiq Plaza został rozdzielony na dwie bryły. Współczesny budynek wyraźnie nawiązuje do gdyńskiego modernizmu poprzez zaokrąglone naroża, dominującą biel na elewacji, duże przeszklenia i geometryczne podziały.

BALTIQ Plaza – Swietojanska Gdynia

Zapraszamy do lektury Przewodnika architektonicznego Gdynia, w którym odczuć można magię miejsc, których kunszt nie zawsze jest przez nas doceniony. A także pomoże zanurzyć się w ulice, którymi wcześniej nie spacerowaliśmy i odkrycia wielu pięknych pereł gdyńskiej architektury. Jest nam niezwykle miło, że wśród 80 budynków i projektów znalazły się nasze inwestycje tj. zabytkowy gmach banku, Kamienica Moderna i wspomniana już Baltiq Plaza.

Powiązane wiadomości

Skontaktuj się w sprawie lokalu

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

toggle Rozwiń Zwiń

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

Dziękujemy za wysłanie wiadomości
Wkrótce jeden z naszych doradców skontaktuje się z Państwem