Aktualności
13/10/2022
Apartamenty Chronos to inwestycja mieszkaniowa, która ma stanowić nowoczesną i elegancką interpretację stylistyki dawnych kamienic. Autorem projektu jest biuro architektoniczne z Warszawy – S.A.M.I. Architekci.
Architektura Chronosa nawiązuje do tzw. Kamienicy Sieraczka, stojącej dawniej w tym miejscu poprzez układ gzymsów i pilastrów tworzących wokół okien charakterystyczne wgłębienia. Nawiązaniem jest również regularny układ okien, prosta bryła i reprezentacyjne witryny na parterze, które były cechą wielu modernistycznych kamienic międzywojnia. Właścicielem dawnej kamienicy pod adresem Leszno 81 był przedsiębiorca Herman Sieraczek, który w oficynie budynku prowadził fabrykę kapeluszy Eleganto. Budynek stał tuż przy bramie getta i był ważnym punktem Powstania Warszawskiego. Po II Wojnie Światowej jako jeden z nielicznych uniknął rozbiórki, ale został obniżony o jedną kondygnację. Mieściły się tu lokale użytkowe. W 2014 roku budynek został rozebrany z powodu złego stanu technicznego. Teraz to miejsce zostanie przywrócone do życia, a sylwetka Chronosa uzupełni pierzeję nadając jej uporządkowany rytm.
7-kondygnacyjny budynek stanie na działce u zbiegu alei Solidarności z ulicą Żelazną. W ramach inwestycji zaplanowano 108 apartamentów o zróżnicowanych metrażach od 30 do ponad 140 metrów kwadratowych, przy wysokości lokali od niemal trzech po niespełna cztery metry wraz z oknami biegnącymi przez pełną wysokość mieszkania. Najwyższe kondygnacje zostały lekko wycofane, a parter budynku został zagospodarowany pod przestrzeń handlowo-usługową, w której znajdzie się sześć lokali komercyjnych. W budynku znajdzie się także stanowisko concierge, a na dwóch kondygnacjach podziemnej hali garażowej, oprócz stanowisk parkingowych, powstanie niemal 140 miejsc dla rowerów. Z wyższych kondygnacji będzie się roztaczał widok na zieleń drzew złączonych z sylwetkami warszawskich wieżowców Śródmieścia i Woli.
We wnętrzach Apartamentów Chronos projektanci pracowni Moderna Design wykorzystali naturalne materiały: kamień o różnych strukturach i kolorach, który został dopełniony ciemnym dębem.
Dziś Wola przeżywa prawdziwy renesans. Współcześnie dzielnica jest pełna kontrastów; nowoczesne, szklane wieżowce rywalizują w kategorii wysokości z Pałacem Kultury, kontrastując ze starymi budynkami z czerwonej, cegły. Nie brak tu terenów zielonych; parków, a nawet uroczyska, jak Lasek na Kole. Buduje się coraz więcej ścieżek rowerowych.
Współczesna Wola to także ważny ośrodek życia kulturalnego, znajdują się tu muzea: Powstania Warszawskiego, Historii Żydów Polskich oraz Więzienia Pawiak, a ponadto: teatry, galerie sztuki i klubokawiarnie. To właśnie na Woli znajdziecie jeden z najwęższych domów na świecie i zjecie najsmaczniejsze pączki w Warszawie, po które kolejka w Tłusty Czwartek ustawia się już o 3 nad ranem. Co jednak bardziej istotne, to tu zlokalizowane jest już 25% warszawskiej powierzchni biurowej, która jak magnes przyciąga świat biznesu. Nie bez powodu dzielnica ta coraz częściej bywa porównywana do londyńskiego City czy nowojorskiego Manhattanu.
Chronos zlokalizowany jest w równej odległości od Ronda Daszyńskiego i Ronda ONZ, przy których skoncentrowane są biurowe drapacze chmur. Bez względu na ruch uliczny, o każdej porze, można tam dotrzeć w 5 do 12 minut autem, w 5 minut rowerem lub hulajnogą, a w 15 minut per pedes. Inwestycja z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy stawiają na wygodę życia w sercu wydarzeń. Ukończenie inwestycji planowane jest za dwa lata.