Aktualności

W krainie ogrodów

20/06/2022

Nauka przez doświadczenie – to uznawana za najbardziej efektywną formę przyswajania wiedzy. Doskonałą okazję do zgłębienia wiedzy nt. sztuki architektury krajobrazu właśnie w ten sposób miała młodzież klasy z Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo – Usługowych w Gdańsku podczas wizyty w ogrodach pokazowych Hortulus w Dobrzycy. 

Wyjazd to efekt patronatu, jaki Moderna objęła dwa lata temu nad klasą.
Ogrody Hortulus w Dobrzycy to kompleks ogrodów pokazowych tworzonych od przeszło 25 lat. W ten sposób powstało unikatowe miejsce wypoczynku oraz edukacji przyrodniczej. Kompleks składa się z dwóch zespołów ogrodowych o odmiennym charakterze:  Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis. Między nimi znajduje się teren Szkółki Roślin Ozdobnych. Jest więc to idealne miejsce do tego, by nie tylko zdobywać wiedzę nt. kompozycji roślin i stylów ogrodowych, ale również zobaczyć je na żywo.

2AK_220527_027

Podczas wizyty uczniowie mieli okazję odwiedzić blisko 30 różnych ogrodów o różnej tematyczne i stylistyce. Od tych inspirowanych naturalnym krajobrazem (skalne, leśne, wodne), kulturą różnych narodów (japoński, francuski) poprzez oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim, kończąc na nowym kompleksie New Design z Ogrodem Modernistycznym oraz Minimalistyczną Galerią Ogrodową.  Ponadto, w 2014 roku zwiedzającym udostępniono największy na świecie labirynt grabowy z wieżą widokową, z której rozpościera się widok na całą okolicę oraz ogrody m.in. Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki, rabaty bylinowe, rosaria i partery bukszpanowe. Tych miejsc również nie zabrakło na trasie wycieczki.

2AK_220527_072

– Dzięki wizycie w ogrodach pokazowych mieliśmy możliwość poznania historii sztuki ogrodowej w pigułce, oglądając na żywo fragmenty inspirowane historią wnętrz i formami przestrzennymi, które młodzież poznawała na lekcjach w wersji ilustrowanej. Hortulus to skarbnica wiedzy o roślinach, także: rzadkich, pod ochroną, zimozielonych czy obcego pochodzenia. Młodzież była szczególnie zainteresowana kompozycjami ogrodowymi m.in. Kalendarzem Celtyckim, do którego wykonania wykorzystano rośliny drzewiaste, labiryntem, czy wnętrzami ogrodowymi wykonanymi w określonym stylu, a także różniącymi się kolorystyką – relacjonowała wychowawczyni klasy architektury krajobrazu – Joanna Pyśk. Wycieczka do ogrodów Hortulus była doskonałym czasem integracji zespołu klasowego i nauki poprzez doświadczenie – dodała.

2AK_220527_074

Pomysł odwiedzenia ogrodów pokazowych przypadł do gustu samym uczniom. Jak podkreślali:

– Tego typu wycieczki są bardzo wartościowe dla nas, ponieważ mamy okazję zobaczyć bardzo wiele ogrodów w jednym miejscu. Dzięki przewodnikom mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak pielęgnuje się dany typ ogrodu, jak wygląda jego założenie, czy jakie rośliny sprawdzają się najlepiej.

Wyjazd był ostatnim wydarzeniem w tym roku szkolnym zorganizowanym przez Modernę w partnerstwie ze szkołą w ramach realizowanego patronatu. Podczas kolejnych, spotkamy się z uczniami po zasłużonych wakacjach.

Fot. Maciej Świderski, uczeń klasy patronackiej.

Powiązane wiadomości