Aktualności

W krainie ogrodów

20/06/2022

Nauka przez doświadczenie – to uznawana za najbardziej efektywną formę przyswajania wiedzy. Doskonałą okazję do zgłębienia wiedzy nt. sztuki architektury krajobrazu właśnie w ten sposób miała młodzież klasy z Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo – Usługowych w Gdańsku podczas wizyty w ogrodach pokazowych Hortulus w Dobrzycy. 

Wyjazd to efekt patronatu, jaki Moderna objęła dwa lata temu nad klasą.
Ogrody Hortulus w Dobrzycy to kompleks ogrodów pokazowych tworzonych od przeszło 25 lat. W ten sposób powstało unikatowe miejsce wypoczynku oraz edukacji przyrodniczej. Kompleks składa się z dwóch zespołów ogrodowych o odmiennym charakterze:  Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis. Między nimi znajduje się teren Szkółki Roślin Ozdobnych. Jest więc to idealne miejsce do tego, by nie tylko zdobywać wiedzę nt. kompozycji roślin i stylów ogrodowych, ale również zobaczyć je na żywo.

2AK_220527_027

Podczas wizyty uczniowie mieli okazję odwiedzić blisko 30 różnych ogrodów o różnej tematyczne i stylistyce. Od tych inspirowanych naturalnym krajobrazem (skalne, leśne, wodne), kulturą różnych narodów (japoński, francuski) poprzez oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim, kończąc na nowym kompleksie New Design z Ogrodem Modernistycznym oraz Minimalistyczną Galerią Ogrodową.  Ponadto, w 2014 roku zwiedzającym udostępniono największy na świecie labirynt grabowy z wieżą widokową, z której rozpościera się widok na całą okolicę oraz ogrody m.in. Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki, rabaty bylinowe, rosaria i partery bukszpanowe. Tych miejsc również nie zabrakło na trasie wycieczki.

2AK_220527_072

– Dzięki wizycie w ogrodach pokazowych mieliśmy możliwość poznania historii sztuki ogrodowej w pigułce, oglądając na żywo fragmenty inspirowane historią wnętrz i formami przestrzennymi, które młodzież poznawała na lekcjach w wersji ilustrowanej. Hortulus to skarbnica wiedzy o roślinach, także: rzadkich, pod ochroną, zimozielonych czy obcego pochodzenia. Młodzież była szczególnie zainteresowana kompozycjami ogrodowymi m.in. Kalendarzem Celtyckim, do którego wykonania wykorzystano rośliny drzewiaste, labiryntem, czy wnętrzami ogrodowymi wykonanymi w określonym stylu, a także różniącymi się kolorystyką – relacjonowała wychowawczyni klasy architektury krajobrazu – Joanna Pyśk. Wycieczka do ogrodów Hortulus była doskonałym czasem integracji zespołu klasowego i nauki poprzez doświadczenie – dodała.

2AK_220527_074

Pomysł odwiedzenia ogrodów pokazowych przypadł do gustu samym uczniom. Jak podkreślali:

– Tego typu wycieczki są bardzo wartościowe dla nas, ponieważ mamy okazję zobaczyć bardzo wiele ogrodów w jednym miejscu. Dzięki przewodnikom mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak pielęgnuje się dany typ ogrodu, jak wygląda jego założenie, czy jakie rośliny sprawdzają się najlepiej.

Wyjazd był ostatnim wydarzeniem w tym roku szkolnym zorganizowanym przez Modernę w partnerstwie ze szkołą w ramach realizowanego patronatu. Podczas kolejnych, spotkamy się z uczniami po zasłużonych wakacjach.

Fot. Maciej Świderski, uczeń klasy patronackiej.

Powiązane wiadomości

Skontaktuj się w sprawie lokalu

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

toggle Rozwiń Zwiń

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

Dziękujemy za wysłanie wiadomości
Wkrótce jeden z naszych doradców skontaktuje się z Państwem