Aktualności

Witamy się z Oliwą

27/06/2022

Oliwa to dzielnica Gdańska, z którą czujemy się szczególnie związani; to tutaj zrealizowaliśmy projekt mieszkaniowy Oliwski Park i inwestycję Oliwa 505. Aktualnie budujemy kamienicę biurową Oliwa 501. W planach mamy kolejne przedsięwzięcia. Stąd pomysł, by przypomnieć o bogatej historii Oliwy muralem. W jego stworzeniu pomogła nam ekipa Wakeuptime.

Obraz powstaje na jednym z budynków przy ulicy Opata Jacka Rybińskiego. Jego autorem jest uznany trójmiejski muralista Marcin Budziński. Projekt nawiązuje do bogatej historii Oliwy i przedstawia opactwo cysterskie.

MicrosoftTeams-image (17)

– Tworząc projekt muralu korzystaliśmy z historycznych rycin przedstawiających Starą Oliwę. Jedną z nich postanowiliśmy przenieść na mural tworząc swoistą pocztówkę tej dzielnicy – opowiada autor projektu Marcin Budziński.

Mural to efekt zespołowej pracy ekipy Wakeuptime w składzie: Tomasz Szabłowski, Tomasz Ptak i Jan Kołodziej, w której Marcin jest dyrektorem kreatywnym.

– Do projektu zużyliśmy ok. 50 litrów farby. Będzie to jeden z tych murali, które będą stanowić ozdobę miasta. Ten koncept wpisuje się w nasze założenia i podkreśla historyczne walory Oliwy również przez swoją lokalizację – dodaje Marcin Budziński.

MicrosoftTeams-image (18)

Mural znajduje się przy wjeździe do Oliwy, naprzeciwko budynku Oliwa 505, w którym dziś znajduje się m.in. hotel Hampton by Hilton. Tuż obok Moderna realizuje kolejną inwestycję – kamienicę biurową Oliwa 501. To z tego miejsca można szybko dotrzeć zarówno do biznesowej części Gdańska, jak i ważnych historycznie miejsc, w tym słynnej Katedry Oliwskiej. Jak narodził się pomysł na realizację przedsięwzięcia?

Chcieliśmy z jednej strony przywitać się z Oliwą, a z drugiej zrobić coś dla tego miejsca, by podkreślić jego wartość historyczną –  tłumaczy Szymon Nadolny z działu marketingu Moderna Holding. – Mural ukazujący opactwo wydał się dobrym pomysłem, by przypomnieć fragment bogatej historii Starej Oliwy i pokazać go zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym miasto turystom. Osobą, której powierzyliśmy to zadanie był w naturalny sposób Marcin, ponieważ  wcześniej zrealizowaliśmy wspólnie podobne projekty m.in. na terenie inwestycji Oliwski Park czy modernistyczną koncepcję w Banku Polskim 1929 w Gdyni. Jego prace regularnie zdobywają uznanie zarówno wśród konkursowych jury, jak i internautów, którzy wielokrotnie wyróżniali jego prace – dodaje.

Marcin Budziński jest absolwentem gdańskiej ASP, na co dzień zajmuje się grafiką użytkową. Jego murale zdobią także inne miasta, m.in. Wrocław i Łódź.

Powiązane wiadomości