Ekspert radzi

5 błędów popełnianych przy projektowaniu wnętrz, których warto unikać

17/05/2021

Odbierając klucze do naszego wymarzonego apartamentu, stajemy przed kolejnym wyzwaniem, jakim jest jego wykończenie. Aby się do tego przygotować czytamy poradniki, przeglądamy tysiące zdjęć na Instagramie, Pintreście itp. Korzystamy z podpowiedzi ekspertów, jak najlepiej zaprojektować wnętrze. Poprosiliśmy naszą ekspertkę arch. Agatę Zwarrę z Moderna Design, by spojrzała na temat z drugiej strony o opowiedziała nam o 5 najczęściej popełnianych błędach, które warto unikać podczas projektowania wnętrz.

Moderna Holding_Moderna Powisle_L51_02

Aranżacja Apartamentu przez Moderna Design - Inwestycja Moderna Powiśle

1. Brak zasad ergonomii

Najczęściej zauważalny błąd w łazienkach, kuchniach bądź przedpokojach. Najczęściej podczas użytkowania doskwiera nam brak szafek i schowków na środki czystości czy sprzętu takiego jak: deska do prasowania, mop, miska na pranie.

Dla miłośników gotowania największą zmorą z kolei jest zbyt mały blat roboczy. Na rysunku blat może wydawać się wystarczający, ale konieczne jest wzięcie pod uwagę elementów ruchomych odstawianych na niego codziennie, np. garnków czy ekspresu do kawy.

04b_Opacka3210_s

Kuchnia powinna być funkcjonalna i dopasowana do potrzeb mieszkańców

2. Brak budżetu

Niedoszacowując budżetu, zmuszeni jesteśmy odkładać w czasie realizację, nie możemy też sobie pozwolić na realizację wnętrza tak jak sobie je wymarzyliśmy. Przez co radość z własnego apartamentu zmienia się w strach co dalej

Warto założyć budżet uwzględniając elementy, które są niezbędne w pierwszej kolejności oraz najbardziej kosztogenne tj. koszty ekipy remontowej, ceramika i armatura, sprzęt AGD, materiały wykończeniowe posadzek. W internecie jest bardzo dużo arkuszy kalkulacyjnych do pobrania, z których warto skorzystać i nawet laikowi pomogą przyjąć założenia finansowe.

08_TN_Moderna_Apartament_Opacka_s

Warto przewidzieć budżet na dodatkowe elementy wyposażenia

3. Proporcje pomiędzy metrażem lokalu a elementami wyposażenia

Warto przemyśleć wielkość elementów, aby nie zaburzyć proporcji. Dla przykładu mały dywan w wielkim salonie będzie wyglądał karykaturalnie a wielkie łóżko w małej sypialni przytłoczy przestrzeń.

Należy przemyśleć też zakupy pod kątem metrażu, np. czy warto inwestować w dużą sofę (nawet jeżeli bardzo się podoba), jeżeli zajmie nam całą przestrzeń dzienną i uniemożliwi wstawienie innych przedmiotów. Podobnie zadziała wielki, ciężki stół w mieszkaniu o skromnej przestrzeni.

01_TN_Moderna_Apartament_Opacka_s

Wszystkie elementy we wnętrzu muszą tworzyć zgraną kompozycję

4. Nieprzemyślane rozplanowanie instalacji elektrycznych.

Oświetlenie powinno być podzielone zgodnie ze swoimi funkcjami na główne, robocze i nastrojowe. Rozplanujmy je tak, abyśmy mogli wykonywać wszystkie codzienne czynności, nie męcząc oczu, np.

  • ważne jest w kuchni dobre oświetlenie blatu, podobnie w łazience przy lustrze ustawmy je tak, by nie powodowało cieni na twarzy oraz przy biurku, by nie zasłaniać sobie ręką światła.
  • w pomieszczeniach, gdzie się relaksujemy – w sypialni lub części wypoczynkowej – przyda się światło nastrojowe. Warto zwrócić uwagę na modele opraw posiadające opcje regulacji kąta padania światła – po montażu oprawy będziemy mieć możliwość dodatkowego dostosowanie do naszych potrzeb.

Innym ważnym tematem są gniazda zasilające. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy mamy je zapewnione ich w miejscu elementów wyposażenia. Drugim, równie koniecznym jest podsumowanie swoich przyzwyczajeń, czyli sprawdzeniu – gdzie najczęściej czytamy, pracujemy z laptopem czy prasujemy. W tych miejscach dla naszej wygody również przyda się gniazdo zasilające do lampki, ładowarki lub żelazka.

Planując wszelkie instalacje przemyślmy nasze preferencje – jak wygląda nasza codzienność. Rozplanujmy przestrzeń, układ i wyposażenie pod nasze zwykłe, rutynowe działania domowe – pamiętając przy tym o instalacjach oczywiście.

02_Moderna_ApartamentOpacka3220_s

Nastrojowe oświetlenie w salonie wymaga wcześniejszego rozplanowania instalacji

5. Trzymanie się mody

Trendy wnętrzarskie zmieniają się bardzo szybko. O modzie mówi się, że cyklicznie powraca, ale nie dzieje się to w identycznej formie. Dlatego planując wnętrza kierujmy się uniwersalnością i względami praktycznymi, wzbogacając projekt o modowe „smaczki”. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której urządzony w całkowicie w jednym trendzie apartament, znudzi się po kilku latach i będzie wymagał generalnego remontu.

Trendy warto ująć jako inspiracje do kilku wyróżniających szczegółów i dodatków, które łatwo można wymienić, jak nam się znudzą.

Jeśli chcesz uniknąć powyższych błędów i zaprojektować swoją wymarzoną przestrzeń zapraszamy do kontaktu z Moderna Designdesign@moderna.pl

Bank Polski 1929 – Gdynia

Aranżacja apartamentu w Banku Polskim 1929 wykonana przez Moderna Design. Warto zadbać o ponadczasowy wygląd wnętrza.


Autor:
Agata Zwarra
Architekt | Kierownik Zespołu Koordynacji Projektów / Moderna Design

 

Doświadczenie:

Związana z branżą budowlano- deweloperską od 10 lat. Swoje pierwsze kroki jako koordynator projektów stawiała u jednego z największych trójmiejskich generalnych wykonawców, stopniowo specjalizując się w budownictwie mieszkaniowym segmentu Premium. Od 2017 roku związana z Moderną Design. Jako koordynator uczestniczy we wszystkich etapach inwestycji – od prac koncepcyjnych, poprzez projekty budowlane, wykonawcze aż po wsparcie realizacji. Odpowiada min. za sprawne działania zespołów projektowych, dotrzymanie harmonogramów, weryfikacje dokumentacji projektowej w zakresie zgodności z przepisami i poprawności przyjętych założeń oraz zapewnienie wysokiej jakości nowych inwestycji.

Powiązane wiadomości

Skontaktuj się w sprawie lokalu

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.

toggle Rozwiń Zwiń

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

Dziękujemy za wysłanie wiadomości
Wkrótce jeden z naszych doradców skontaktuje się z Państwem