Aktualności

Kamienica Moderna doceniona przez autorów „Przewodnika Architektonicznego Gdynia”

01/03/2021

Kamienica-News

Para autorów Justyna Borucka i Herald Gatermann zanurzają się w nowoczesną i portową Gdynię. Zabierają czytelników na spacer, podczas którego przedstawiają ok. 80 budowli i projektów, które składają się na fenomen architektoniczny Gdyni. Wśród dokładnie wybranych przez autorów przykładów znalazła się też Kamienica Moderna, jako przykład współczesnej odnowy miasta. Dzięki niej, jak piszą autorzy przewodnika „Plac Kaszubski nadal jest atrakcyjnym centrum miasta”. 

Niniejszy przewodnik architektoniczny jest wycinkiem obszerniejszej publikacji Architekturführer Danzig: Gdańsk, Sopot, Gdynia, dotyczącej regionu metropolitalnego Trójmiasta, i prezentuje nowoczesne, wyjątkowe miasto, jakim jest Gdynia, w formie ośmiu wycieczek. Fachowe opisy obiektów, obszerny zbiór planów i fotografii, jak również proponowane trasy wycieczek do szczególnie ciekawych osobliwości architektonicznych stanowią idealną pomoc w poznawaniu miasta.

Publikacja ma poza walorem poznawczym również wymiar symboliczny. W czasie jubileuszu 95-lecia nadania Gdyni praw miejskich, została umieszczona na liście najciekawszych pod względem architektonicznym aglomeracji na świecie. 

 

Umieszczenie na tej prestiżowej liście naszego miasta jest dowodem uznania dla kilku już pokoleń architektów, inwestorów i deweloperów – ich odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań i konsekwencji w realizacji śmiałych wizji. Z uznaniem i satysfakcją mogę powiedzieć, że zalicza się Pan <przypis. red. Adam Małaczek Prezes Moderna Holding> do tego grona, a realizowane przez Pana przedsięwzięcia odcisnęły swój trwały ślad w tkance miasta – docenia wyjątkowość tego przedsięwzięcia Wojciech Szczurek Prezydent Miasta Gdyni.

Zapraszamy do lektury przewodnika, szczególnie fragmentu traktującego o ostatnim okresie, kiedy to powstały realizacje Moderny Holding. Tym bardziej, że nie jest to pierwsza międzynarodowa publikacja, doceniająca kunszt architektoniczny oraz nawiązanie do modernistycznych korzeni w naszych inwestycjach. W zeszłym roku w Warszawie i Gdyni odbyła się wystawa „Białe miasta jutra Gdynia i Tel Awiw” pokazująca wielkie aspiracje, marzenia i silną determinację ludzi, stojących za genezą powstania dwóch miast Gdyni i Tel Awiwu. Nie da się opowiedzieć historii miast, nie nawiązując do ich architektury, sztuki danego okresu i wybitnych jednostek. By niezwykłość tej wystawy nie uleciała wraz z jej zakończeniem, poświęcono jej publikację „ Gdynia – Tel Awiw”, w której znawcy, badacze i historycy opowiedzieli o fenomenie Gdyni. O współczesnych przykładach nawiązujących do modernizmu w Gdyni opowiedziała Maria Sołtysik.

Do najbardziej interesujących przykładów – jak pisze w publikacji Maria Sołtysik – reprezentujących ten nurt należą kamienica “Moderna”. Forma budynku z drugiej dekady XXI wieku, znakomicie wpisuje się w sąsiednią zabudowę historyczną. Klamrę przeszłości z nowoczesnością zamyka Baltiq Plaza. Uznana przez Marię Sołtysik za interesujący dwuczęściowy zespół budynków z placem miejskim zaprojektowanym w miejscu planowanej przed wojną i niezrealizowanej, pierzei ul. Świętojańskiej. Dzięki modyfikacji przedwojennego rozwiązania wzbogacono urbanistykę miasta – uzyskano plac z otwarciem widokowym na wzgórze Kamiennej Góry i z dogodnym przejściem w kierunku morza. To dobry przykład elastycznego podejścia do planów z okresu międzywojennego, bez naruszania ogólnych zasad kompozycji urbanistycznej Śródmieścia.

Więcej o wystawie i publikacji mogą Państwo przeczytać na https://moderna.pl/press-room/biale-miasta-jutra-gdynia-i-tel-awiw-w-muzeum-miasta-gdynia/

 

Powiązane wiadomości