Aktualności

Wabi-sabi czyli piękno po japońsku

07/09/2022

Projektanci Moderna Design stworzyli wnętrza weekendowego apartamentu przy plaży, które flirtują z tym japońskim nurtem aranżacji.

Od Tulum po Daleki Wschód

Pochodzący z Japonii styl aranżacji wnętrz jest surowy, minimalistyczny i z rozmysłem niedoskonały. Filozofia wabi-sabi opiera się na odnajdywaniu piękna w tym, co przemija. W skrócie: „wabi” oznacza prostotę, natomiast „sabi” piękno będące konsekwencją upływającego czasu. To one definiują styl wabi-sabi upatrując go w autentyczności i programowej niedoskonałości. Droga, jaka doprowadziła naszych projektantów do wykorzystania tego nurtu nie była jednak oczywista. Efekt jaki udało się osiągnąć powstawał w oparciu o rozmowy z klientami i research, jaki przeprowadzili w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań.

 

– Od początku projektu byliśmy bardzo podekscytowani na myśl o pracy z właścicielami apartamentu tuż przy gdańskiej plaży. To nie była nasza pierwsza współpraca i wiedzieliśmy, że owocem tej dyskusji będzie wnętrze wyjątkowe. Projektując przebyliśmy długą drogę w poszukiwaniu kierunku. Zaczęliśmy w okolicach Tulum i powoli kierowaliśmy się w stronę Dalekiego Wschodu, zbierając po drodze to, co uznaliśmy za istotne. Jasno określiliśmy sobie główny cel: stworzenie przyjemnej, wygodnej przestrzeni sprzyjającej relaksowi. Osiągnęliśmy go stawiając na prostotę, naturalne materiały oraz kolory ziemi, które sprzyjają wyciszeniu, poczuciu spokoju i przywracaniu wewnętrznej harmonii. – opisuje proces projektowy Iza Kurach – architekt Moderna Design.

7

Okazało się, że z minimalistyczną koncepcją doskonale współgrają skandynawskie produkty. Od popularnych na polskim rynku mebli Boconcept po robiące furorę na świecie przypominające gliniane, ręcznie wykonane wazy z 101 Copenhagen. Świetnie sprawdziły się dodatki do sypialni z polskiej pracowni NAP, w całości lub dużej części tworzone ręcznie z wykorzystaniem naturalnych materiałów.

 

5

Jak stworzyć wnętrze w stylu wabi-sabi?

We wnętrzach w tym stylu powinny królować kolory ziemi; beże, brązy, szarości, brudna biel oraz proste i naturalne tkaniny oraz drewno obecne na podłogach, w zabudowach i stolarce. Cała przestrzeń – zaaranżowana w duchu minimalizmu, pozbawiona jest zbędnych dodatków. Jeśli się pojawiają najlepiej, by były wykonane ręcznie i nosiły ślady użytkowania, przypominając o upływającym czasie oraz o tym, że my także podlegamy jego prawom. Wabi-sabi przypomina o tym, że piękno tkwi w tym, co proste, naturalne i autentyczne.

2

Chcąc wykreować wymarzone wnętrze, pozostające w zgodzie z oczekiwaniami oraz założonym budżetem, można skorzystać ze wsparcia projektantów Moderna Design: Projektowanie i aranżacja wnętrz (moderna.pl)

Powiązane wiadomości